Aktualitet

I kërkoi Berishës drejtimin e Këshillit bashkiak të Tiranës? Përgjigjet Ilir MetaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:05 - 27/10/22 |
Opi Nion

Kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta në konferencën e perbashket për mediat me kreun e PD Sali Berisha  është pyetur nga gazetarët nëse ka propozuar emrin e tij si kandidat për kryetar të këshillit Bashkiak të Tiranës.

Meta tha se sa i takon emrave, ata do jenë garant të llogaridhënies dhe se do të jenë persona të sprovuar në mbrojtje të interesit publik.

Pyetje: Thatë se i keni treguar Berishës emrin e kryetarit të këshillit Bashkiak a është emri juaj për kryetar të këshillit Bashkiak?

Meta: Se çfarë del nga korridoret e Fugës nuk është përgjegjësi e jona. Por koha e bunker bashkive ka përfunduar. Kanë falimentuar shumica e bashkive që kishin 100% të bashkive dhe këshillave bashkiake.

Tani ka ardhur koha, që nëna Liza e lënë rrugëve, e keqtrajtuar, ka ardhur koha që këta qytetarë jo vetëm të mos guxojë ti dhunojë të drejtat e tyre, por të kenë foltoren e tyre në këshillat bashkiake. Kjo është e vetmja rrugë që ta kuptojnë rëndësinë e votës së tyre.

Këshillat bashkiake nuk janë për noterizim, por janë për të mbrojtur interesin e qytetarëve.

Sa i takon emrave, që i keni merak, nuk do të ketë persona hije, as të qeverisë dhe as të kryetarit të bashkisë. Do të jenë garant të llogaridhënies dhe kemi shumë emra të sprovuar në mbrojtje të interesit publike.

Pas