Aktualitet

I hetuar edhe nga FBI, nipi i Alqi Bllakos gjobitet me 10 milionë dollarëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:53 - 21/06/22 |
Opi Nion

Artist, reper apo kriminel? Figura enigmatike dhe shpesh e diskutueshme e njohur si Gio Basha sapo është gjobitur me 10 milionë dollarë nga SEC (komisioni i letrave me vlerë dhe këmbimit) dhe kjo nuk është përballja e tij e parë me ligjin.

Në vitin 2011 Basha po hetohej nga FBI dhe DD për pastrim parash me dajën e tij, politikanin shqiptar “Alqi Bllako”. Duket se imuniteti diplomatik luajti një rol në rrëzimin e këtij hetimi, megjithatë llogaritë bankare të Bashës u bllokuan dhe pasuritë e tij u sekuestruan, raportojnë mediat e huaja.

Në vitin 2021 Basha thuhet se fitoi mbi 15 milionë dollarë në industrinë private të artit, por ai u vu sërish nën hetim për pastrim parash dhe këtë herë firma e kapitalit privat të Bashës u gjobit me 3 milionë dollarë nga SEC për dështimin në zbatimin dhe zbatimin e politikave dhe procedurave të pajtueshmërisë me parandalimin e keqpërdorimin e materialit dhe informacionit jopublik.

Sipas një raporti të ICC-së, dyshohej se Basha u shiste vepra arti mafiozëve të pasur shqiptarë dhe trafikantëve ndërkombëtarë të drogës. Një hetim tregoi se, ndryshe nga shitja e aksioneve ose kryerja e transfertave rutinë bankare, shitjet e veprave të artit përmes shtëpive të ankandeve nuk i nënshtrohen dispozitave kundër pastrimit të parave në Aktin e Sekretit Bankar. Basha ishte në gjendje ta shfrytëzonte këtë boshllëk, sepse kur vepra të artit shiten, shitësit nuk u kërkohet të konfirmojnë identitetin e blerësit dhe as të sigurohen që vepra e artit të mos përdoret për të pastruar paratë e pista. Por, muajin e kaluar,  një bastisje në një rezidencë në Itali, që i përkiste një bosi të njohur mafioz sicilian, e çoi FBI-në te Gio Basha.

Sipas një raporti italian, Basha veproi si ndërmjetës në mbi 300 marrëveshje private të artit, duke përdorur një sistem të quajtur banking përmes të cilit ai ishte në gjendje të pastronte miliona për politikanët e korruptuar dhe oligarkët rusë.

Muzikanti Gio Basha, është një reper gangster që do të donte të njihej më shumë për personalitetin e tij muzikor, sesa për betejat e vazhdueshme ligjore dhe gjobat e SEC. Megjithatë, disa e kanë quajtur Gio Bashën një gjeni në botën e artit dhe fansat e muzikës së tij e ndjekin si një kult.

Pas