Aktualitet

I akuzuar për ngacmim seksual ndaj të miturit, lirohet pedofili 66-vjeçar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:36 - 16/09/20 |
Al Do

Gjykata e Beratit ka vendosur të lërë të lirë pedofilin 66-vjeçar Romeo Oço.

Në seancën e sotme është shqyrtuar akuza “ngacmim seksual” që është bërë ndaj Oços nga një 16 vjeçar me iniciale K.J.

I mituri ka denoncuar 66-vjeçarin në polici mbrëmjen e së shtunës, duke treguar gjithë historinë disa mujore të ngacmimeve seksuale që kishte ushtruar ndaj tij Romeo Oço, që rezulton të jetë komshiu i tij.

Prokuroria kërkoi masën e sigurisë “arrest me burg” duke përdorur si argument edhe raportin mjeko-ligjor që ka konstatuar shenja të dukshme të ngacmimit seksual tek djali 16-vjeçar.

Por gjyqtari Durim Hasa, pasi ka dëgjuar palën akuzatore dhe atë mbrojtëse ka vendosur ta lërë të lirë 66-vjeçarin, duke i caktuar masën e sigurisë “detyrim paraqitje”.

Në sallën e gjyqit Romeo Oço ka thënë se ditën e ngjarjes ishte i pirë dhe se ishte në një marrëdhënie me pëlqimin e të dyve me 16-vjeçarin, prej disa kohësh. /Opinion.al

Pas