Bota

Hyjnë në qarkullim monedhat e para me imazhin e Mbretit Charles IIIBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:32 - 08/12/22 |
Opi Nion

Miliona monedha 50 pens, që mbajnë imazhin e mbretit Charles III, do të hyjnë në qarkullim nga e enjtja përmes zyrave postare në të gjithë vendin.

Ato janë monedhat e para të prodhuara në masë që mbajnë imazhin e Mbretit të ri dhe do t’u jepen klientëve.

Rreth 4.9 milionë prej monedhave të reja po shpërndahen në zyrat postare, gati gjysma e numrit të përgjithshëm të caktuar për tu vendosur në qarkullim.

Monedhat që mbajnë imazhin e mbretëreshës së ndjerë do të pranohen ende në dyqane.

“Sot shënohet një epokë të re për prerjen e monedhave në Mbretërinë e Bashkuar, me imazhin e mbretit Charles III që shfaqet me 50 pens në qarkullim,” tha Rebecca Morgan, drejtore e shërbimeve të koleksionistëve në The Royal Mint.

Monedha është prerë në The Royal Mint në Llantrisant, Uells, duke përdorur një imazh të Mbretit të prodhuar nga skulptori Martin Jennings.

Ai përdori fotografitë e mbretit Charles në ditëlindjen e tij të 70-të për të krijuar një shëmbëlltyrë të monarkut, në atë që është vepra më e vogël që i është dashur të prodhojë ndonjëherë.

Jennings e përshkroi prodhimin dhe shpërndarjen e monedhës si një “përvojë mjaft të jashtëzakonshme”.

Grupi i parë i monedhave do t’u jepet në këmbim klientëve që blejnë diçka në zyrat postare, diçka që shefi ekzekutiv i saj Nick Read e përshkruan si një “nder të jashtëzakonshëm”.

Më shumë monedha do të lëshohen në përputhje me kërkesën, duke zëvendësuar monedhat e dëmtuara ose të konsumuara 50 pens që mbajnë portretin e Mbretëreshës Elizabeth. Ka rreth 27 miliardë monedha që qarkullojnë në Mbretërinë e Bashkuar që mbajnë imazhin e mbretëreshës së ndjerë dhe këto mund të përdoren ende për të paguar për gjërat. Përpara dhjetorit, ishte e zakonshme që njerëzit të mbanin në xhepat e tyre monedha me monarkë të ndryshëm./Opinion.al

Pas