Bota

Hungari/Ligji ‘anti-LGBT’,Orban:Përpjekjet e BE për ta shfuqizuar, të kota


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:52 - 08/07/21 |
Opi Nion

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha të enjten se përpjekjet e BE për të detyruar Hungarinë të heqë dorë nga një ligj i ri që ndalon promovimin e homoseksualitetit në shkolla do të ishin të kota.

Kreu i krahut të djathtë po fliste pikërisht në ditën kur ligji i ri hyri në fuqi. Ky ligj ndalon shkollat ​​të përdorin materiale që shihen si promovuese të homoseksualitetit dhe ndryshimit të gjinisë.

Ai gjithashtu propozon ngritjen e një liste të grupeve të lejuara për të mbajtur seanca edukimi seksuale në shkolla.

“Parlamenti Evropian dhe Komisioni Evropian duan që ne të lejojmë aktivistë dhe organizata LGBTQ të futen në kopshte dhe shkolla. Hungaria nuk do e lejojë atë,” u shpreh Orban.

Kryetarja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen paralajmëroi anëtarin e BE Hungarinë të mërkurën se duhet të shfuqizojë legjislacionin ose të përballet me forcën e plotë të ligjit të BE.

Por Orban tha se vetëm Hungaria kishte të drejtë të vendoste se si duhet të rriten dhe arsimohen fëmijët./Opinion.al

Pas