Bota

Humbjet e ushtrisë ruse dhe ukrainase, dalin shifrat


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:25 - 03/03/22 |
Opi Nion

Ushtria e Ukrainës jep rregullisht përditësime mbi dëmet që thotë se po u shkakton forcave ruse, të cilat vazhdojnë të bëjnë presion në qytetet kryesore, veçanërisht në jug.

Në përditësimin e fundit nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura thotë se rreth 9000 personel rus janë vrarë ose plagosur.

Forcat ukrainase kanë shkatërruar:

217 tanke

90 sisteme artilerie

31 helikopterë

30 avionë ose avionë të tjerë

Nga ana e saj, Rusia dje për herë të parë dha një numër specifik të viktimave që kishte pësuar në Ukrainë, duke thënë se 498 ushtarë rusë kishin vdekur dhe gati 1600 ishin plagosur.

Ndërsa thanë se kishte vrarë 2,870 ushtarë dhe “nacionalistë” ukrainas.

Vlen të kujtohet se qindra civilë kanë vdekur tashmë si pasojë e konfliktit, me paralajmërimet për një krizë humanitare që është vetëm në rritje./Opinion.al

Pas