Bota

Humbi djalin ushtar në Afganistan, nëna britanike: I thashë te varri …


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:47 - 19/08/21 |
Opi Nion

Prekës, është rrëfimi i nënës së një ushtari britanik, të vrarë në luftimet në Afganistan në vitin 2009.

Pas ngjarjeve të ditëve të fundit në Afganistan ajo ka thënë në një intervistë për BBC se ka frikë se vdekja e djalit të saj ishte “e kotë”. Djali i Hazel Hunt, Richard, u plagos për vdekje në një shpërthim në provincën Helmand në 2009.

“Unë i vendosa lule mbi varrin e tij dhe u ula dhe bisedova me të. I tregova se çfarë po ndodhte. I thashë, të gjitha sakrificat e tua kanë qenë thjesht të kota i dashur. Dhe më vjen shumë keq.”

Ajo ishte një nga familjet e shumta të prekura nga lufta afgane, të cilat folën për BBC dhe treguan zemërimin e tyre nga ringjallja e shpejtë e talebanëve.

Ndërsa, Ben Parkinson, i plagosur rëndë në 2006 kur një minë shpërtheu nën automjetin e tij në Afganistan i tha BBC -së se tani beson se përpjekjet e forcave britanike kish qenë të kota./Opinion.al

Pas