Kryesore

Humb jetën një person nga COVID-19 në Shqipëri, regjistrohen 30 raste


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:44 - 28/07/21 |
Opi Nion

Pas 32 ditësh pa asnjë viktimë, diëtn e sotme ministria e Shëndetësisë ka njoftuar për një humbje jete, teksa janë regjistruar 30 raste te reja nga 3316 testime të kryera.  Viktima është një 74-vjeçar nga Kurbini, i cili nuk kishte marrë vaksinën anti-COVID.

Po ashtu, është rritur dhe numri i personave të shtruar në spital, ditën e djeshme ishin 13, ndërkohë në 24 orët e fundit numri i qytetarëve që po marrin trajtim të specializuar ka shkuar në 17.

Rastet e reja janë shënuar 14 në Tiranë, 4 në Elbasan, 3 në Lezhë, 2 në Shkodër, nga 1 rast në Durrës, Kurbin, Korçë, Librazhd, Sarandë, Delvinë, Kuçovë.

Aktualisht janë 321 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin. Pavarësisht përpjekjeve të mjekëve
Ndërkohë, janë shëruar 8 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,174 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (28 Korrik 2021)

Raste të reja ditore 30
Të shëruar në 24 orë 8
Të shtruar në spitale 17
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 3316

Testime totale 889,044
Raste pozitive 132,952
Raste të shëruara 130,174
Raste Aktive 321
Humbje jete 2,457

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 115
Elbasan 45
Kukës 32
Lezhë 32
Vlorë 28
Fier 16
Durrës 16
Shkodër 15
Korçë 10
Berat 8
Gjirokastër 4

Pas