Kronikë

Hoxha: Në Shqipëri u bashkuan 7 banda për të goditur Ervis Martinajn, nuk thyhej…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:21 - 29/08/22 |
Opi Nion

Autoritetet shqiptare ende nuk mund të përcaktojnë nëse zhdukja e Ervis Martinajt është e inskenuar apo është vrarë nga bandat kundërshtarët të tij.

Lidhur me aktivitetin e Martinajt ka folur gazetari Artan Hoxha në “ABC”, i cili shprehet historia e tij është e ngjashme me atë të Pablo Escobar.

Kundërshtarët e Escobar arritën të krijonin aleanca mes tyre për ta goditur atë, e njëjta gjë sipas gazetarit, ka ndodhur dhe në Shqipëri ku 6-7 banda janë bashkuar kundër Ervis Martinajt.

Hoxha sqaron se vetëm të bashkuar bandat shqiptare mund të thyenin Martinajn, i cili cilësohet si “mbreti” i lojërave të fatit.

 “Dërgon një skuadër me armatim dhe makina që ne do ti shohim gjatë këtyre ditëve. U gjet një e djegur. Janë ndërruar disa makina atë ditë. Është një skuadër e frikshme. Kur del është shumë e shtrenjtë. Cfarë ka ndodhur? Këtë situatë e kam parë vetëm me Escobarin. U krijua një njësi Los Pepes dhe kjo njësi u krijua në momentin që qeveria, policia kolumbiane, kur kartelet, nuk po e thyenin dot. Krijuan këtë njësinë. Kjo u krijua nga atë afërmit e policëve të vrarë, e ortakëve që kishte ekzekutuar. Dhe u furnizua me informacion nga DEA. Kjo njësi filloi të ekzekutonte një nga një ushtarët financuesit, organizatorët. Ai bënte të njëjtën gjë që bënte Martinaj, dilte në mes të qytetit me taksi. Nuk ka pasur kurrë një hetim dhe krime që bëri kjo njësi. Një organizim i ngjashëm u bë në Shqipëri gjatë dy viteve të fundit. 6-7 grupe të mëdha u bashkuan, pranuan edhe konflikt vetëm për të nxjerrë jashtë loje Ervis Martinajn. Ata përdorën të gjitha lidhjet. Pjesë e kësaj strukture u bënë ish pjesëtarë edhe të forcave të zbatimit të ligjit. Ai goditej vazhdimisht dhe nuk reagonte dot. Në mos se agjencitë e zbatimit të ligjit janë palë, po mbyllin sytë? Pse u bë gjithë kjo? Nuk mund ta thyenin dot ndryshe. Kjo njësi duke përfituar edhe nga goditjet, edhe presioni i shtetit. Martinaj ishte në kërkim për dëshminë e Dumanit. Ishte i dënuar nga shkalla e parë për ngjarjen në Bllok”, u shpreh Hoxha.

Pas