Bota

Historike në Kinë/ Qyteti ndalon ngrënien e qenve, maceve dhe gjarpërinjve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:46 - 02/04/20 |
el ida

Qytetarët e Shenzhenit në Kinë, tani e tutje, e kanë të ndaluar të hanë mish qeni dhe maceje. Masa hyri në fuqi përmes një ligji të ri, i cili u mor në vazhdën e frenimit të përhapjes së pandemisë Covid-19. Përveç qenve dhe maceve, rregullorja tashmë ndalon edhe mishin e gjarprit, bretkosës dhe breshkës.

Ligji i ri është i pari i këtij lloji në vend dhe u miratua dy ditë më parë nga ligjvënësit e qytetit me rreth 13 milionë njerëz, dhe do të hyjë në fuqi më 1 maj.

Ky vendim është një gjë e kërkuar prej vitesh nga aktivistët e kafshëve, të cilët kanë kërkuar që qeveria kineze të ndalojë konsumimin e kafshëve shtëpiake.

Kërkesat rriten në rang botëror, kryesisht gjatë festivalit vjetor të mishit, “Yulin Dog”, i cili është një nga festivalet më të diskutueshme në Kinë. Në të vriten, gatuhen dhe më pas hahen mijëra qen e mace nga vendasit.

Ky vendim historik, vjen pasi Kina ndaloi të gjithë tregtinë dhe konsumin e kafshëve të egra, një praktikë që besohet të jetë përgjegjëse për epideminë vdekjeprurëse të virusit të vendit./Opinion.al

Pas