Aktualitet

Hidhet shorti për anëtarët e KED, cilët janë emrat e përzgjedhur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:24 - 04/12/20 |
Opi Nion

Në presidencë është hedhur këtë paradite shorti për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED).

Shorti ka përzgjedhur dy gjyqtarë nga Gjykata Kushtetuese, të cilët do të përfaqësojnë këtë organ në Këshillin e Emërimeve në Drejtësi.

Të përzgjedhurit në këtë shorte janë: Marsida Xhaferllari dhe Elsa Toska.

Me të njëjtën procedurë është zgjedhur anëtari zëvendësues, Fjona Papajorgji.

Nëërkohë, nga shorti janë zgjedhur edhe Anëtarët e Gjykatës së lartë në KED. Ata janë, Ervin Pupe dhe anëtari zëvendësues Ilir Panda.

Përfaqësuesi i Prokurorisë së Përgjithshme në KED do jetë: Adnand Xholi, ndërsa anëtar zëvendësues do të jetë Kujtim Luli.

Ndërkohë përfaqësues nga gjykatat e apelit të përzgjedhur në KED përmes shortit do të jenë: Astrit Kalaja, Elona Toro dhe anëtar zëvendësues Zegjine Sollaku.

Dy prokurorët përfaqësues nga zyrat e prokurorive pranë gjykatave të apelit të përzgjedhur në short për të qenë pjesë e KED ishin: Gjon Fusha dhe Glendi Xholi, anëtar zëvendësues u përzgjodh Kleant Zeka.

Anëtari përfaqësues në KED nga gjykatat administrative sipas shorteut u përzgjodh: Rilinda Selimi, ndërsa anëtar zëvendësues Gentjana Xhelili.

Përzgjedhja është bërë përmes shorteut në mënyrë rastësore, në prani edhe të avokates së popullit, Erinda Ballanca.

KED me anëtarët e rinj do të funksionojë përgjatë vitit 2021. Sjellim në vëmendje që KED është një organ kolegjial me 9 anëtare dhe me mandat 1-vjeçar. Ky institucion ka rol kyç në vlerësimin e kritereve profesionale e morale të kandidatëve për anëtarë të Gjykatës Kushtetuese./Opinion.al

Pas