Bota

Hetimi i vrasjes së gazetarit Jamal Khashoggi dhe strategjia e Turqisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:36 - 24/10/18 |
b.f

Gazetari saudit Jamal Khashoggi u zhduk pasi hyri në konsullatën saudite në Stamboll më 2 tetor, për të bërë dokumentat lidhur me martesën e tij të ardhshme.

Ai jetonte në mërgim në SHBA, i frikësuar për sigurinë e tij, pasi kritikoi princin saudit Mohammed bin Salman në intervistat dhe kolonat në ‘Washington Post’.

Zyrtarët turq akuzuan qeverinë saudite për vrasjen dhe shpërbërjen me acid të Khashoggi. Ngjarjet kanë ushqyer një krizë diplomatike midis dy qeverive. Ndërsa Turqia publikoi informacionin si pjesë e strategjisë së saj.

Hetimi turk

Dita 5- Mohimi

Autoritetet saudite hedhin poshtë akuzat dhe thonë se gazetari u largua nga konsullata pak pasi hyri në të.

Dita 6- Sauditë: ‘Pa bazë’

Princi Halid Bin Salman, vëllai i tij dhe ambasadori i Arabisë Saudite në Uashington thonë: ‘Ju sigurojmë se raportet’ janë ‘absolutisht të rreme dhe të pabaza’, ndërsa premtojnë se qeveria saudite do të ‘ndjekë çdo rrugë për të zbuluar e vërtën. ”

Dita 7- Trump: “Nuk më pëlqen kjo”

“Nuk më pëlqen të dëgjoj për këtë,” thotë Trump në Uashington. ” Tani për tani, askush nuk di asgjë për këtë, por ka disa histori mjaft të këqija që vijnë përreth. Nuk me pelqen.’

Dita 8- Asnjë komunikim

Trump thotë se ende nuk ka folur me zyrtarët sauditë rreth zhdukjes së Khashoggi, por do ta bëjë këtë ‘në një moment.’ Ai shton: ‘Unë nuk di asgjë’.

Dita 9- ‘Situatë e keqe’

Trump thotë se ai foli me zyrtarët sauditë rreth Khashoggi dhe ka në plan të zbulojë se çfarë i ka ndodhur gazetarit. “Kjo është një situatë e keqe”, thotë Trump. “Nuk mund ta lejojmë që kjo të ndodhë. Për gazetarët dhe për këdo. ‘

Dita 11- Asnjë Sanksion

Trump thotë se do të ketë ‘dënim të ashpër’ nëse një hetim përcakton se Arabia Saudite qëndron prapa zhdukjes së Khashoggi dhe vdekjes së dyshuar. Por ai hedh poshtë sanksionet sepse mund të dëmtojë kompanitë e SHBA dhe vendet e punës të lidhura me shpenzimet e mbrojtjes saudite.

Dita 12- Nën presion

Rezervat e Arabisë Saudite përplasen pasi investitorët shqetësohen për ndikimin e presionit ndërkombëtar në rritje dhe drejtuesit perëndimorë vazhdojnë të tërhiqen nga një konferencë investitorësh saudite e planifikuar. Mbretëria zotohet të hakmerret kundër çdo masash ndëshkuese nga Uashingtoni dhe thotë se ‘luan një rol ndikues dhe aktiv në ekonominë globale’.

Dita 13- ‘Killer Mashtrues’

Pasi Trump i flet mbretit Salman ai thotë se ‘vrasësit mashtrues’ mund të jenë përgjegjës për zhdukjen e gazetarit. “Mbreti mohoi fuqimisht çdo djeni për të,” thotë Trump.

Ditët 14, 15- Sauditë janë aleati ynë

Trump flet me Mbretin Salman dhe Princi Mohammed në telefon si edhe Sekretari i Shtetit Mike Pompeo takohet me ta. Trump thotë se Arabia Saudite është ‘aleati ynë kundër Iranit’ dhe paralajmëron se mbretëria mund të forcojë marrëdhëniet me Kinën apo Rusinë për veshje ushtarake nëse SHBA vendos sanksione. Të nesërmen po për këtë Pompeo takohet me Erdoganin e Turqisë në Ankara.

Dita 17- Lufta e grushtit

Arabia Saudite pranon se Khashoggi u vra në konsullatë, duke thënë se ai vdiq pas një grindjeje. Mbretëria ndalon 18 qytetarë sauditë dhe shkarkon dy zyrtarë të lartë pranë princit.

Dita 20- TRUPI DYFISHTE

Turqia nxorri në media disa pamje duke treguar një njeri të veshur si Khashoggi duke dalë nga konsullata saudite në ditën kur u vra. Njeriu është identifikuar nga zyrtarët turq si një nga 15 të dyshuarit që ishin të përfshirë në vdekjen e Khashoggi.

Dita 21- ERDOGAN: ‘MASE BRUTALE’

Presidenti turk në një fjalim e quan vrasjen e Khashoggi të paramenduar dhe sfidoi shpjegimin e Arabisë Saudite duke thënë se nuk ishte e mundur vetëm të fajësonte ‘disa zyrtarë të sigurisë dhe të inteligjencës.’ Erdogan thotë se do që 18 sauditë të paraburgosur nga mbretëria për këtë ngjarje të gjykohet në Stamboll./G.Z-Opinion.al

Burimi: https://www.wsj.com/graphics/turkeys-drip-drip-strategy-undercuts-saudis/

Pas