Bota

Hetimet për krime lufte, OKB: Trupat në Bucha të zhvarrosen e të identifikohen


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:58 - 04/04/22 |
Opi Nion

Michelle Bachelet, komisionerja e lartë e OKB-së për të drejtat e njeriut, në një deklaratë të dhënë ka nënvizuar se të gjitha trupat në Bucha duhet të zhvarrosen dhe të identifikohen për të siguruar që krimet e mundshme të luftës do të mund të hetohen.

“Jam e tmerruar nga imazhet e civilëve të shtrirë të vdekur në rrugë dhe në varre të improvizuara në qytetin Bucha në Ukrainë”, tha ajo.

“Raportet që dalin nga kjo dhe fusha të tjera ngrenë pyetje serioze dhe shqetësuese në lidhje me krimet e mundshme të luftës, shkelje të rënda të ligjit ndërkombëtar humanitar dhe shkelje serioze të ligjit ndërkombëtar të të drejtave të njeriut.

“Është thelbësore që të gjitha trupat të zhvarrosen dhe të identifikohen në mënyrë që familjet e viktimave të mund të informohen dhe të përcaktohen shkaqet e sakta të vdekjes. Duhet të merren të gjitha masat për të ruajtur provat,”-tha Bachelet./Opinion.al

Pas