Bota

Hepatit akut, 150 fëmijë të infektuar në Britani


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:49 - 03/05/22 |
Opi Nion

150 fëmijë janë prekur nga hepatiti akut në Britani, cili vijon të përhapet në disa shtete të ndryshme.

Në total në të gjithë botën janë shënuar 200 raste me hepatiti akut. Mjeku shqiptar në Britani, Laidon Shapo thotë se edhe pse pjesa më e madhe janë shëruar me shqetësim shihet numri i lartë i të prekurve që kërkojnë transplantet të mëlçisë.

E teksa edhe institucionet shëndetësore shqiptare janë në alert për survejancën e rasteve të dyshuara, mjeku Laidon Shapo tregon rastet kur prindërit duhet të shqetësohen.

Ekspertët mendojnë se hepatiti akut është një infeksion bashkëshoqërues i adenoviruseve dhe koronavirusit në situatë postpandemi, por deri tani nuk është mbërritur në një përfundim.

Pas