Rajoni

Helmimi në Deçan, Instituti i Shëndetit: Rezultatet e analizave negative


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:30 - 14/07/21 |
Opi Nion

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës, respektivisht Instituti Rajonal i Shëndetit Publik në Pejë ka reaguar ditën e sotme lidhur me lehminim e banorëve nga uji I pijshmë.

Nëpërmjet një njoftimi zyrtar bëhet me dije se rezultatet për dyshimin e helmimit të ujit në Deçan kanë dalë negative.

Lajmin e ka bërë të ditur Adnora Nurboja nga IKSHPK-ja në Pejë.Ndër të tjera është pohuar se edhe analizat fiziko-kimike dhe bakteriologjike janë në përputhje me standardet.

“Ato që i kemi punuar ne në Pejë, analizat fiziko-kimike dhe bakteriologjike janë në përputhje me standardet”, ka thënë ajo në Radio 1. Edhe Drejtori i IKSHPK-së, Naser Ramadani, ka deklaruar se asnjë pistë e hetimeve nuk çon që helmimi ka ndodhur nga uji./Opinion.al

Pas