Aktualitet

Helmimi masiv në Krujë, Prokuroria merr nën hetim 3 zyrtarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:16 - 03/11/21 |
Opi Nion

Pas helmimit të qindra personave nga uji në Krujë, Prokuroria ka marrë nën hetim 3 persona.

Konkretisht nënhetim janë shetasit Ledio Çela Administrator i Ujësjellës Kanalizimeve Krujë, Andi Kupa  Drejtues teknik dhe Ervin Karafili  Shef i Shërbimit të Epidemologjisë dhe Higjenës Krujë.

Të tre këta persona dyshohen se janë përgjegjës për kryerjen e veprës penale “Shpërdorim i Detyrës” që me veprimet e tyre kanë lejuar ndotjen e ujit të pijshëm dhe dëmtimin e shëndetit të qytetarëve të Krujës.

Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Krujë i ka pezulluar po ashtu edhe nga detyra të tre shtetasit.

Pas