Bota

Harta/ Ja cilat zona në Ukrainë kontrollon ushtria ruse


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:42 - 26/02/22 |
Opi Nion

Ushtria ukrainase vijon ti rezistoj sulmit,ndërsa ka dekalruar se janë vrarë mijëra ushtarë rusë.

Sipas të dhënve të ushtrisë së ukrainës, 3,500 ushtarë rusë janë vrarë rreth 200 të tjerë janë zënë robër. Po ashtu, Rusia ka humbur edhe 14 avionë, tetë helikopterë dhe 102 tanke.

Rusia, deri më tani, nuk ka komentuar për viktimat apo humbjet tjera eventuale, ndërsa vazhdimisht deklaron se forcat ruse kanë marrë qytete.

Por shihni hartën e BBC se cilat zona kontrollon ushtria ruse. Zonat me të kuqe kontrollohen nga Rusia. Krimea është aneksuar në 2014.

Në qytetin perëndimor të Ukrainës, Lviv, shërbimet e sigurisë të Ukrainës kanë mohuar një raport nga kryetari i bashkisë së qytetit se 60 trupa ruse zbarkuan në rajon gjatë natës.

Shërbimi i Sigurisë Shtetërore (SBU) tha se informacioni ishte i rremë dhe se një ulje e tillë nuk kishte ndodhur. Ai tha se një helikopter ukrainas kishte kryer një fluturim zbulimi në zonë.

“I kërkojmë banorëve të qëndrojnë të qetë! tha SBU në një deklaratë të postuar në Facebook.

Pas