-Shëndeti

Hani ushqim aq sa shuplaka e dorës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:43 - 26/11/15 |
root

Në çfarë sasie duhet të hahen gjërat, që të mos teprohet?

Meqë edhe ushqimet e shëndetshme përmbajnë kalori, duhet patur kujdes që të mos shtoni peshë, pikërisht duke ngrënë shumë dhe në sasi të tepruar.

Sekreti për një sasi të duhur të ushqimit, është tek madhësia e duarve.

 

Mishi i kuq: Sa shuplaka e dorës

Mish peshku: Gjithë dora

Spinaq: Sa dy herë shuplakat e duarve

Frutat e vogla: Sa zënë shuplakat e duarve

Perime: Sa grushti i dorës

Pasta: Sa grushti i dorës

Fruta të thata: Sa një shuplakë e dorës

Patate: Sa një grusht

Peshk të yndyrshëm: Sa shuplaka e dorës

Gjalpë: Sa gishti i madh

Çokollatë: Sa gishti tregues

Djathë: Sa dy gishta të mëdhenj

Ëmbëlsirë: Sa dy gishta / GazetaEkspress

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas