Te Fundit

Halloweeni, festa që nuk bën për Shqiptarët.


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:33 - 31/10/15 |
b.f

Që pas rrëzimit te pushtetit komunist ka disa festa të cilat nuk u absorbuan dot nga Shqiptarët. Disa festa mbase me të drejtë sepse i perkasin kulturave të caktuara. Por meqë jemi tek kjo feste e 31 tetorit ka dicka që e bën festën e Halloweenit te jetë shumë larg atyre në botë. Ne Tirane nuk ndihej asnje element që lidhet me ketë feste. Sigurisht këtu bëjne përjashtim disa biznese private të cilët e dijne se investimi tek keto aksesorë perkthehet me interesim nga ana kalimtarëve.maxresdefault

Por meqë kjo është nje ditë kur fytyrat duhen të jenë te frikshme, rrobat te grisura, flokët e shpupurisur ketu Shqiptarët jane larg. Femrat dhe meshkujt kanë përfituar me shumë të dalin nëpër pube duke shtuar një fundjavë rutinë ne jetën e tyre. Në të gjithë këtë situatë kompleksesh për të veshur nje kostum, shtohet edhe mungesa e krijimtarisë për të krijuar diçka tënden dhe personale. Kur kjo ndodh në mes të kryeqytetit, mendoni pak si është panorama ne zonat periferike apo ato te thella. Halloweeni mesa duket nuk është nje feste qe ka lidhje me Shqiperinë.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas