Kryesore

Hajdari-opozitës: Ejani në tryezën për reformën zgjedhore, mos e lini…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:46 - 21/05/20 |
Opi Nion

Deputetja Rudina Hajdari i ka bërë thirrje opozitës jashtëparlamentare që të mos braktisë tryezën për reformën zgjedhore, duke shtuar se vendi nuk duhet lënë në dorën e socialistëve.

Gjatë fjalës së saj në Kuvend, Hajdari akuzoi tha se politika ka marrë peng vendin dhe se teksa shqiptarët “nuk mbajnë dot me buke familjet, pasuritë natyrore janë marrë nga 5 persona”.

Po ashtu, Hajdari u bëri thirrje deputetëvesocialistë që të reagojnë për shembjen e Teatrit Kombëtar, pasi është një çështje që prek çdo shqiptar pa dalim partie.

Shqipëria është vjedhur në mënyrë flagrante. çdo gjë në këtë vend ka marrë fund sepse e ka marrë peng politika për vite me radhë. Sot qytetarët shqiptarë duhej ët ishin minimumi me buxhet 50 mijë dollar për çdo familje. Shqipëria ka pasuri natyrore, ka mundësi që qytetarët të kenë të ardhur aq sa të jetojnë me integritet e të mos lapaçiten çdo ditë. Sot qytetarët nuk i kanë këto mundësi, edhe pse Shqipëria është një vendi pasur, këto pasuri natyrore janë të grabitura nga 5 njerëz, janë centralizuar tek 5 njerëz që janë pasuruar me këto lekë dhe shqiptarët enden rrugëve, nuk kanë mundësi të mbajnë familjen e tyre shtëpinë  e tyre. Çdo shqiptarë sot është me 3 mijë euro borxh. Në këtë vend nuk të jepet mundësi atë bësh asgjë. Ne po evokojmë për ndryshimin e  sistemit zgjedhor. Thojeni fjalën e lirë zotët deputetë. Enver hoxha ka vdekur, ca po bëjmë ne sot? thojeni fjalën tuaj. Deputetë socialistë, pse nuk e mbron njëri nga ju tetarin? Nuk ju vjen keq? Ju mban për fyti kryetari i partisë suaj. Këtu duhet ndryshim sistemi sepse politika e vjetër e ka marrë peng këtë vend dhe ne duam shpresë në këtë vend, të rinjtë të kthehen në Shqipëri e ta çojën përpara. I bëj thirrje opozitës jashtëparlamentare, mos e braktisni atë tryezë, mos e leni Shqipërinë në dorë të socialistëve. Mos i leni më bashkitë në duart e socialistëve, hajde të luftojmë në parlament“, tha Hajdari./ Opinion.al

Pas