Aktualitet

Hahn: Marrëveshja përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë në vitin 2019


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:41 - 14/09/18 |
b.f

Komisioneri për Zgjerim në BE, Johanes Hahn, deklaroi se marrëveshja mes Prishtinë-Beograd do arrihet vitin e ardhshëm.

Hahn tha se ky duhet të jetë qëllimi ynë, për të pasur një marrëveshje në mesin e 2019-ës.

Më pas, tregon ai, do të ketë një komision të ri dhe nuk do ishte mirë të zgjasnin negociatat.

Ai paralajmëroi Kosovën dhe Serbinë për kufizimet dhe shqëtësimet ndërkombatëre për zgjidhjet që do duhet të japin në dialog.

“Nuk do të thotë që çdo zgjidhje biletarale duhet t’i kushtojë tjetrës. Krejt e kundërta, ajo duhet të kontribuojë edhe më tej në qëllimin e përgjithshëm dhe në të gjashtë kundërshtarët e BE-së herët a vonë”, tha ai për agjencinë e lajmeve MIA.

Takimi mes Thaçit dhe Vuçiç nuk ka ndodhur, ende nuk është bërë me dije se kur do të jetë takimi i ardhshëm.

 

 

Pas