-Kulturë

Gruaja më e fuqishme për 2019, Forbes vendos Merkel në krye


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:54 - 13/12/19 |
Al Do

Kancelarja gjermane Angela Merkel është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për vitin 2019.

Edicioni “Gruaja më e fuqishme në 2019” i revistës Forbes, i lëshuar të enjten, shënoi një rikthim për lideren gjermane, e cila ka qenë 14 herë e pranishme në historinë 16-vjeçare të listës.

Merkelit iu bashkuan në vendet kryesore udhëheqës të tjerë politikë të shquar.

Christine Lagarde u zhvendos në pozitën e dytë pasi mori një presidencën e Bankës Qendrore Evropiane. Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi, zuri vendin e tretë dhe Ursula Von Der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian, e katërta. Pesë të parat u plotësuan me CEO-n e General Motors, Mary Barra.

Në listën e 100 femrave më të fuqishme të këtij viti u paraqitën gra nga gjashtë kategori – biznesi (31), teknologjia (17), financa (12), media dhe argëtimi (14), politika (22) dhe filantropia (4). Së bashku, ata kontrollojnë ose ndikojnë më shumë se 2.3 trilion dollarë në të ardhura dhe mbikëqyrin afro 6.5 milion punonjës.

Për të përcaktuar renditjen e grave në secilën kategori, si dhe në përgjithësi, Forbes aplikoi katër kritere matës: paratë, media, ndikimi dhe sferat e influencës. Botuesi e përcaktoi fuqinë si ‘hard power’ (monedha dhe kushtetuta), fuqi dinamike (audiencë, bashkësi dhe ndikim krijues) dhe ‘soft power’ (atë që udhëheqësit bëjnë me ndikimin e tyre).

Nënkryetari ekzekutiv i Forbes dhe presidenti i ForbesWomen, Moira Forbes, tha se lista nënvizon përparimet mbresëlënëse që gratë kanë bërë për të ngritur stereotipet gjinore tradicionale gjatë dekadës së fundit.

Lista e vitit 2019 përfshin shtatë breza dhe 32 vende dhe territore.

Aktivistja e mjedisit dhe Personazhi i Vitit 2019, Greta Thunberg, e cila u rendit në vendin e 100, u bë personi më i ri në historinë e listës në moshën 16 vjeç. Mbretëresha Elizabeth (40) ishte ndër më të moshuarat.

Debutimet e tjera në listë ishin Kristalina Georgieva, drejtore menaxhuese e FMN (15); Jessica Tan, bashkë-CEO, CIO dhe COO e Ping An Group (22-të); Nirmala Sitharaman, Ministri i Financave i Indisë (34); dhe këngëtarja / kantautori dhe sipërmarrësi Rihanna (61).

Në përgjithësi, Amerika Veriore kishte numrin më të madh të grave në listë, me 50. Ajo u pasua nga rajoni i Azisë dhe Paqësorit (21), Europa (23), Lindja e Mesme (3), Amerika Latine (2) dhe Afrika (1).

10 gratë që kryesojnë listën e Forbes për vitin 2019:

1.      Angela Merkel, Kancelarja Gjermane

2.      Christine Lagarde, drejtuese e Bankës Qendrore Evropiane

3.      Nancy Pelosi, Kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA

4.      Ursula von der Leyen, Presidente e Komisionit Evropian

5.      Mary Barra, CEO e General Motors

6.      Melinda Gates, Bashkëkryetare e Bill & Melinda Gates Foundation

7.      Abigail Johnson, CEO e Fidelity Investments

8.      Ana Patricia Botín, Kryetare Ekzekutive e Santander Botín

9.      Ginni Rometty, CEO e IBM Gruaja e parë që drejtoi kompaninë

10.    Marillyn Hewson, CEO e Lockheed /Opinion.al

Pas