Kryesore

Grida Duma-Bashës: Je më i pafajshmi në këtë mes, Berisha më fajtori


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:46 - 18/12/21 |
Opi Nion

Deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma ka folur në Kuvendin e 18 dhjetorit, i mbledhur nga kreu Lulzim Basha.

Gjatë fjalës së saj, Duma është shprehur se fajtori i gjithë kësaj situate, në të cilën ndodhet PD, është Sali Berisha. Sipas saj, ishte ky i fundit që nuk e kërkoi dorëheqjen e Bashës pas humbjes në zgjedhje. Përkundrazi tha ajo, ai vrapoi i pari për ta mbrojtur.

Ndër të tjera Duma u shpreh se Basha është më i pafajshmi dhe se fajtori është Berisha.

Jam këtu me ata demokratë që nuk e perceptojnë partinë e tyre në hijen e listës së zezë të SHBA-ve. Do ju bëja thirrje të gjithëve të mos i kthejmë SHBA-të në sinonim të Lulzim Bashës. Nuk jemi këtu për të kontestuar legjitimitetin e kryetarit dhe as për t’i kërkuar dorëheqjen. Ndoshta duhet ta kishte konsideruar atëherë kur Sali Berisha nuk ia kërkoi. Ia dhamë votën pa i thënë asnjë fjalë, edhe kur nuk i fituam zgjedhjet. Kështu kemi gabuar që nga viti 2013, prandaj ky absurd erdhi në këtë pikë, kur Lulzim Basha doli humbësi i vetëm. Por do apo nuk do Sali Berisha ti je kryetari legjitim i PD-së. Mitingu i 11 dhjetorit nuk e ndryshon dot këtë fakt, pavarësisht pranimit të atyre delegatëve atje, askush nuk e di numrin e tyre, sepse shumica u provua këtu. Asnjë nga arsyet që i çuan atje ata demokratë nuk është nul nga pikëpamja morale për PD-në. Ne nuk kemi arritur të fitojmë disa herë rresht dhe prej masakrave zgjedhore.

Ne duhet të ballafaqoheshim me faktin zgjedhor, jo duke u fshehur pas masakrave zgjedhore me Sali Berishën që në 8 vjet t’u bë mburojë. Ti duhet të ballafaqoheshe me masakrat zgjedhore duke ndërtuar një model. Ne duhet të bënim skuadra deputetësh përfaqësuese me pëlqimin e bazës.

Paradoksalisht ti ke sot një avantazh të madh zoti kryetar, je më i pafajshmi midis nesh. Nga pikëpamja njerëzore ndiej keqardhje për damkosjen e Sali Berishës, nuk e hedh dot poshtë miqësinë e tij pa interes me mua. PD-ja fatkeqësisht nuk e ndihmon dot Sali Berishën, duke bërë harakirin në të cilin na ftoi të bashkoheshim. Unë nuk mund ta amnistoj dot atë për një nga fajet e tij të pajustifikueshme. Duke kërkuar ndjesë se përse e mbështeti Bashën, ai dhe vetëm ai për 8 vite e mbrojti Lulzim Bashën nga çdo vranësirë duke krijuar botërisht idenë se Lulzim Basha ishte i paprekshëm. Berisha ishte rrufepritësja e plotfuqishme në çatinë e zyrës së tij”-tha Duma./Opinion.al

Pas