Bota

Greqia hap fluturimet më 15 Qershor, kushti që vendos për disa zona


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:20 - 31/05/20 |
Opi Nion

Duke nisur nga 15 Qershori, Greqia do të nisë fluturimet ndërkombëtare në aeroportin e Athinës dhe të Selanikut. Por sipas Agjencisë Europiane të Sigurisë Ajrore, nëse fluturimi ka nisur në një nga zonat me rrezik të lartë, pasagjerët duhet t’u nënshtrohen testeve sapo mbërrijnë. Nëse rezultati është negativ personi do duhet të qëndrojë në vetëkaratinë për 7 ditë dhe nëse është pozitiv, do të qëndrojë në vetëkarantimin për 14 ditë. Kështu bën me dije agjencia italiane e lajmeve ANSA, referuar njoftimin në sitin e Ambasadës Greke në Itali. Por ky vendim ka shkaktuar zemërim në drejtuesit e zonave më të prekura  të Italisë, Si Lombardia, Emilia Romagna apo Veneto.

“Greqia që vendos në kufizim Veneton, më duket aluçinante. Pyes veten se çfarë mendojnë opeeratorët e tyre, sepse janë turistët tanë ata që shkojnë atje. E dinë që nuk na shohin më?” Kështu është shprehur guvernatori Luca Zaia mbi hapjen e Greqisë për italianët, por për testime në pasagjerët që vijnë nga disa zona të caktuara, mes të cilave edhe Veneto. “Ekspertë shëndeti ata të Greqisë…”, ka shtuar Zaia./Opinion.al

 

Pas