Rajoni

Greqia blen 18 avionë luftarakë nga Franca


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:27 - 17/01/21 |
Opi Nion

Greqia vijon të forcojnë kapacitetet e saj ushtarake dhe në funksion të kësaj ka vënë në dispozicion shuma të mëdha parash nga buxheti i shtetit.

Parlamenti grek miratoi së fundmi një kontratë me Francë për blerjen e 18 avionëve luftarakë “Rafaele”, 6 prej të cilëve do të jenë të rinj ndërsa 12 të tjerë të përdorur.

Ministri i Mbrojtjes, Nikos Panayotupulos në një deklaratë pas votimit dha se ligji i miratuar nga parlamenti përcjell një mesazh të qartë në të gjitha drejtimet.

Më herët ishte raportuar se grupi i parë i avionëve luftarakë francezë do të merrej në dorëzim në korrik, ndërsa tani mësohet se të gjithë do të shkojnë në Greqi brenda vitit 2023.

Pas