Rajoni

Greqi/ Rriten infektimet me COVID-19, humbin jetën 85 qytetarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:19 - 10/01/22 |
Opi Nion

Është rritur numri i rasteve të reja dhe i viktimave nga COVID19 në Greqi. Autoritetet shëndetësore në shtetin fqinj bëjnë me dije se gjatë 24 orëve janë regjistruar 27, 766 persoan të infektuar, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve në 1,535, 382.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë 85 pacientë kanë humbur jetën, ndërsa që nga fillimi i pandemisë gjithsej janë regjistruar 21, 479 vdekje.

Ndërkohë numri i pacientëve në intubim ka arritur në  654, mosha mesatare e të cilëve është 64 vjeç. Mjekët bëjnë apel që qytetarët të vaksinohen për të parandaluar përhapjen  e varianteve të reja të koronavirusit.

Pas