Rajoni

Greqi/ Përdhunohet vajza 3-vjeçare afgane në kampin e refugjatëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:34 - 15/12/20 |
Doriana Çepunaj

Një hetim është hapur në kampin e përkohshëm të ngritur në Moria në ishullin grek të Lesbos pasi dyshohet se një vajzë 3-vjeçare afgane është përdhunuar.

Sipas mediave greke, vajza u gjet gjysmë e vetëdijshme dhe e përgjakur të hënën në mbrëmje në një objekt sanitar në kampin Kara Tepe.

Ndërsa mjekët që ekzaminuan fëmijën në qendrën mjekësore të kampit thanë se dëmtimet e saj mund të ishin rezultat i përdhunimit, raportoi transmetuesi shtetëror ERT të martën në mëngjes.

Pas ekzaminimit fillestar, vajza 3-vjeçare u transferua në Spitalin Vostaneio në qytetin kryesor të Mytilini, ku do të shihet nga një tjetër ekzaminues mjekësor i cili pritet të zbulojë shkakun e saktë të dëmtimeve të saj.

Në këtë kamp, ​​i cili supozohej të ishte i përkohshëm, emigrantët përballen me të ftohtin, erën dhe lagështinë, me ardhjen e kushteve të dimrit. Tendat e tyre u përmbytën këtë javë pas disa ditësh shirash të mëdha, pavarësisht punës së kullimit të kryer në tetor në zonën e përmbytjes.

Grupet e të drejtave të njeriut kanë dënuar plotësisht kushtet në të cilat ata jetojnë në Kara Tepe./Opinion.al

 

 

Pas