Kronikë

Grabitja e supermarketit, tekniku i kamerave organizatori, pamjet e arrestimit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:04 - 30/12/21 |
Opi Nion

Policia ka arritur të zbardhë ngjarjen e ndodhur në datën 11 Dhjetor në Sarnadë, ku u grabit një sasi e konsiderueshme parash në një supermarket.

Dy personat që vodhën paratë janë arrestuar nga policia, ndërsa janë sekuestruar shumat 400.000 lekë, 2500 dollarë dhe 1000 paund, 2 automjetet me të cilat janë larguar autorët pas ngjarjes, 4 telefona celular, 3 pajisje DVR dhe 2 laptop.

Njëri prej tyre është 37-vjeçari B.C. nga Saranda, i cili ka punuar si teknik i kamerave të sigurisë në këtë supermarket. Përmes telefonit, ai kishte hyrë në sistemin e kamerave dhe kontrollonte shumën e parave që ndodheshin brenda supermarketit.

Ndërsa i arrestuari i dytë është E.D. (Gj.) 40 vjeç nga Talja e Lezhës, i dënuar më parë në Itali për vjedhje dhe sulm ndaj forcave të policisë.

Autoritetet bëjnë me dije se nga veprimet hetimore dyshohet se këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë realizuar grabitjen më datë 11.12.2021.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Sarandë, për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Vjedhja” kryer në bashkëpunim./Opinion.al

Pas