Sport

Gola dhe grushta, gjyqtari shqiptar jep një numër historik kartonash


               Publikuar në : 14:00 - 04/11/19 |
el ida

Ndeshja e Kategorisë Superiore U19 Apolonia-Besa u shoqërua me gola, grushta dhe një lumë kartonash.

Përpos dhunës, e cila që nuk është më një fenomen i rrallë në futbollin shqiptar, ajo çfarë e bën këtë ndeshje të veçantë është numri historik i kartonave, 18 të tillë, mes të cilëve 7 të kuq dhe 11 të verdhë.

Edhe pse i vendosur përballë presionit të vazhdueshëm, siç ndodh në ndeshje të tilla, gjyqtari kryesor, Dorjan Maletaj, ka ruajtur profesionalizmin dhe qetësinë, duke dënuar të gjitha aktet e dhunës.

Numri historik i kartonëve, tregoi se Maletaj është munduar të vendosë një standard të ri, atë të gjyqtarit dhe arbritrit që nuk trembet.

Modeli i gjyqtarëve të cilët nuk kanë frikë ta përdorin fuqinë që kanë për të zotëruar fushën është modeli i gjyqtarëve për të cilin sporti ka nevojë, ndaj në këtë ndeshje duket se nuk fituan ekipet, por një model gjyqtari, si ai i Dorjan Maletaj./Opinion.al

Pas