Aktualitet

Globi në rrezik, 100 milionë viktima për shkak të ndryshimeve klimatike


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:46 - 08/11/15 |
b.f

Nëse shtetet do të dështojnë në masat kundër ndikimeve të ndryshimeve klimatike, në botë edhe 100 milionë njerëz do të bien në varfëri, deri në vitin 2030, sipas një raporti të Bankës Botërore. Në këtë raport thuhet se ndryshimet klimatike po kthehen në një pengesë domethënëse për kalimin e varfërisë. Shkak i rritjes së ndjeshme në varfëri do të jetë impakti i ndryshimeve klimatike në bujqësi dhe në shëndetësi, ku të paktën 150 milionë njerëz do të preken nga malaria, bën të ditur Huffington Post.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas