Aktualitet

Gjyqtarja e akuzuar për korrupsion nuk njohu zgjedhjet e 30 qershorit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:04 - 09/09/20 |
Al Do

Gjykata kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar dha sot masën e sigurisë “arrest shtëpie” për gjyqtaren e apelit të Korçës, Mimoza Margjeka për korrupsion.

Emri i saj nuk është krejt i panjohur për publikun. Margjeka njihet si gjyqtarja që nuk njohu zgjedhjet e 30 qershorit 2019 në Durrës.

Ajo ishte e vetmja që nuk i dha në Shkallën e Parë, mandatin e kryebashkiakes, kandidates së PS, Valbona Sako.

Sipas saj zgjedhjet ishin nul, për shkak të regjistrimit të kandidates tjetër të BD-së për kreun e bashkisë, Valbona Sakollari, jashtë afateve të përcaktuara me ligj.

Valbona Sako e mori mandatin pasi Apeli pranoi kërkesën e PS-së duke rrëzuar vendimin e Margjekës, e cila nga Durrësi u transferua në gjykatën e Korçës, ku SPAK e kapi në një rast korrupsioni.

Pas