Te Fundit

Betonoi Shkëmbin e Kavajës, gjykatësja liron kryekomunarin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:09 - 07/10/15 |
b.f

DURRËS- Ish-kreu i komunës Rrashbull prej 12 vitesh, Hysen Gashi është shpallur i pafajshëm edhe pse prokuroria e çoi në gjykatë nën akuzë për dhënien e të paktën 16 lejeve të ndërtimit në kundërshtim me ligjin. Ka qenë vetë organi i akuzës që ka denoncuar vendimin e Gjykatës së Durrës. Përmes një komunikate për mediat, zëdhënësi Albi Serani thotë se “ish-kryetari i komunës Rrashbull në Durrës, shtetasi Hysen Gashi ka qenë i akuzuar për shkatërrimin e zonën turistike bregdetare të Shkëmbit të Kavajës”. Prokuroria kishte kërkuar 5 vite burgim për Hysen Gashin i cili ka dhënë të gjitha lejet për pallatet shumëkatëshe tek Shkëmbi i Kavajës.
Jo vetëm kaq, gjykata ka dënuar 5 ish-zyrtarë të Komunës Rrashbull dhe ka liruar nga akuzat titullarin, atë që i ka firmosur lejet e ndërtimit.
Procesi ndaj ish-kryetarit Gashi është u zhvilluar me procedurë të rregullt dhe seancat janë drejtuar nga gjyqtarja e Durrësit Shpëtime Pitaku. Sot në përfundim të procesit gjyqtarja Pitaku e shpalli të pafajshëm ish-kryetarin e komunës Gashi dhe për të njëjtat akuza e fakte shpalli fajtorë 5 të pandehurit e tjerë.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas