Bota

Gjykata Supreme vendos kundër referendumit të Skocisë për pavarësiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:16 - 23/11/22 |
Opi Nion

Qeveria skoceze nuk mund të mbajë një referendum për pavarësinë pa lejen e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, ka vendosur Gjykata e Lartë.

Ministrja e parë e Skocisë, Nicola Sturgeon dëshiron të mbajë një referendum më 19 tetor të vitit të ardhshëm. Por gjykata vendosi se ajo nuk ka fuqinë për ta bërë këtë.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar deri më tani ka refuzuar të japë pëlqimin zyrtar për nje votim te tillë të zhvilluar më parë në një referendum të vitit 2014.

Presidenti i gjykatës Lord Reed tha se ligjet që krijuan Parlamentin e deleguar skocez në 1999 nënkuptonin se ai nuk kishte fuqinë për të nxjerrë ligje mbi fushat e kushtetutës duke përfshirë bashkimin midis Skocisë dhe Anglisë.

Ai hodhi poshtë argumentin e qeverisë skoceze se çdo referendum do të ishte “këshillimor” dhe nuk do të kishte asnjë efekt ligjor për bashkimin, me njerëzit që thjesht u kërkohet të japin mendimin e tyre nëse Skocia duhet të bëhet apo jo një vend i pavarur.

Gjykatësi tha se projektligji për referendumin e propozuar nga qeveria skoceze lidhet me një çështje që i është rezervuar Parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar.

Në mungesë të një marrëveshjeje midis dy qeverive, Parlamenti skocez nuk ka fuqinë për të nxjerrë ligje për një referendum, tha ai.

Zonja Sturgeon shkroi në Twitter se ishte “e zhgënjyer” nga vendimi, por respektoi vendimin e gjykatës dhe theksoi se gjyqtarët nuk e bëjnë ligjin dhe vetëm e interpretojnë atë.

 

 

Pas