Rajoni

Gjykata Speciale -policisë së Kosovës: A mund të mbroni në liri ish-krerët e UÇK?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:32 - 11/10/21 |
Opi Nion

Dhomat e Specializuara në Hagë e cila po merret me hetimin dhe gjykimin e ish-anëtarëve të UÇK-së për krime lufte  kanë lëshuar një urdhër special për Policinë e Kosovës.

Urdhëri përmban kërkesën nëse Policia e Kosovës mund të sigurojnë mbrojtjen në liri të ish-krerëve të UÇK-së.

Autortietet policoretë Kosovës sipas urdhrit të lëshuar me 8 tetor nga gjyqtari i procedurës paraprake Nicolas Guillou, kanë dy javë kohë, që të përgjigjen për kërkesën e Dhomave të Specializuara për Kosovën.

“Pas vendimit të panelit të Gjykatës së Apelit, të datës 1 tetor, gjykatësi i procedurës paraprake në çështjen Thaçi dhe të tjerët urdhëroi policinë e Kosovës që, brenda dy javësh nga njoftimi i përkthimit të këtij urdhri në gjuhën shqipe, të ofrojë informacion në lidhje me autorizimet dhe kapacitetet e saja, ndër të tjera, për të zbatuar kushtet që kanë të bëjnë me lirimin (e mundshëm) të përkohshëm të Veselit, Selimit dhe Krasniqit”, thuhet në njoftimin e Dhomave të Specializuara.

Bëhet me dije se Prokuroria akuzon Thaçin, Veselin, Krasniqin dhe Selimin për kryerjen e krimeve të luftës ndaj qindra civilëve dhe personave që nuk merrnin pjesë aktive në luftime.

Në aktakuzë për të akuzuarit pretendohet se nga marsi i vitit 1998 deri në shtator të 1999, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi, Jakup Krasniqi dhe anëtarë të tjerë të “ndërmarrjes së përbashkët kriminale kanë ndarë qëllimin e njëjtë për të marrë dhe ushtruar kontrollin në gjithë Kosovën me të gjitha mjetet, përfshirë edhe frikësimin, keqtrajtimin, ushtrimin e dhunës dhe eliminimin e atyre që i konsideronin kundërshtarë”.

Pas