Bota

Gjykata italiane anulon gjobat e karantinës: Janë të paligjshme


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:20 - 03/08/20 |
el ida

Një gjykatë në Frosinone, Itali vendosi se gjobat e vendosura gjatë karantinës Janë të paligjshme”.

Gjykata vendosi të anulojë masat e vendosura ndaj dy qytetarëve duke arsyetuar se gjendja e jashtëzakonshme mund të shpallet për shkak të fatkeqësive natyrore apo aksioneve të lidhura me veprimtarinë e njeriut, siç e parashikon kodi i Mbrojtjes Civile.

Sipas tij këto dy raste nuk kanë lidhje me pandeminë botërore apo me një emergjencë sanitare.

Ky vendim pritet të hapë debat të madh në lidhje me këto sanksione të cilat janë kundërshtuar nga qytetarët dhe shoqatat e mbrojtjes së të drejtave të njeriut./Opinion.al

Pas