Bota

Gjykata e Hagës merr vendimin:Rusia të ndalojë pushtimin, nuk ka arsye për luftën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:21 - 16/03/22 |
Opi Nion

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (ICJ) e OKB-së në Hagë ka urdhëruar Rusinë të ndalojë pushtimin e saj në Ukrainë.

Sipas Gjykatës së Hagës, nuk ka asnjë provë për të mbështetur justifikimin e Kremlinit për luftën, se Ukraina po kryente gjenocid kundër rusisht-folësve në lindje të vend, shkruan Julian Borger.

Gjykata vendosi me 13 vota kundër dy për një urdhër të përkohshëm që “Federata Ruse dhet të pezullojë menjëherë operacionet ushtarake që filloi më 24 shkurt 2022 në territorin e Ukrainës”.

Vetëm gjyqtarët rusë dhe kinezë në gjykatë votuan kundër urdhrit.

Urdhri ishte në përgjigje të një apeli ukrainas në gjykatë më 26 shkurt, duke kërkuar një vendim urgjent mbi pretendimet e pambështetura ruse se forcat ukrainase po kryenin gjenocid në zonat e mbështetura nga Rusia në Luhansk dhe Donetsk, rajone në Ukrainën lindore, si një justifikim për sulmi.

Rusia nuk mori pjesë në seancën fillestare për këtë çështje, as avokatët e saj nuk u paraqitën për të dëgjuar vendimin e sotëm. Në vend të kësaj ata i dërguan një letër gjykatës duke pretenduar se GJND-ja nuk kishte juridiksion mbi çështjen. Presidenti i gjykatës, Joan Donoghue, hodhi poshtë argumentin e Rusisë, duke vënë në dukje rastet e shpeshta që Vladimir Putin dhe zyrtarë të tjerë të lartë rusë kishin pretenduar se gjenocidi i supozuar ishte arsyeja e sulmit.

Vendimi nuk ka gjasa të ndikojë në zgjedhjet e Putinit, por ai siguron një përgënjeshtrim autoritar të pretekstit të tij për fillimin e luftës, shkruan “The Guardian”./Opinion.al

Pas