Aktualitet

Gjuhë fyese ndaj funksionarëve? Meta: Fushatë fyerjesh e frymëzuar nga RamaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:07 - 08/02/22 |
Opi Nion

Një nga pyetjet që i është drejtuar Presidentit Meta nga trupa gjykuese e Gjykatës Kushtetuese që po shqyrton kërkesën e Kuvendit për shkarkimin e tij është dhe ajo për gjuhën e përdorur ndaj funksionarëve publike.

Presidenti në përgjigjet e dhëna sot, të publikuara në faqen zyrtare të presidencës ka deklaruar se fushata e fyerjeve është frymëzuar nga vetë kryeministri Edi Rama.

Kuvendi pretendon se në dalje publike ka patur fyerje ndaj personave me funksione publike. A pranohet ky fakt?

Përgjigje: Presidenti i Republikës është atakuar në të gjitha llojet e formave, dhe kjo fushatë fyerjesh dhe denigrimi është frymëzuar personalisht nga Kryetari i Partisë Socialiste dhe Kryeministri i vendit Edi Rama. Faktet shumë të rënda publike lidhur me këtë gjenden në qëndrimin e dorëzuar që prej datës 1 korrik 2021, duke filluar që nga vendosja e Posterave të mëdhenj publik vendosur në akset kombëtare të vendit, nga Kryeqyteti, deri në qytete të tjera, ashtu si dhe në aktivitetet politike elektorale të Kryeministrit, i cili me video, foto, fjalë, ka fyer haptazi dhe publikisht Presidentin e Republikës. Këto fakte janë të njohura prej të gjithë shqiptarëve. Për këtë pyetje, kemi dhënë sqarime shteruese, edhe në përgjigje të pyetjes me nr. 2, të relatorit. Është me rëndësi që edhe Gjykata të rishohë dhe tre video ku shfaqen thirrje fyese dhe sulmuese të kryeministrit ndaj Presidentit në disa mitingje/aktivitete. Bashkëlidhur këtij materiali gjeni videot përkatëse në format CD./Opinion.al

 

 

 

 

 

Pas