Aktualitet

Gjiknuri-opozitës: Gati të tërhiqem e të pranoj dështimin për qetësinë tuajBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:04 - 31/10/22 |
Opi Nion

Është shoqëruar me debate mes opozitës dhe mazhorancës mbledhja e ditës së sotme në Komisionin e Reformës Zgjedhore, ku po flitet për kufizimet parashikuara për përdorimin e fondeve publike, veprimet e administratës, prokurimet publike dhe investimeve në fushatën elektorale për fushatën zgjedhore.

Damian Gjiknuri, bashkëkryetari i Komisionit u shpreh se ishte i gatshëm të pranojë dështimin e punës dhe të pranojë kërkesën e opozitës që të mos preket Kodi Zgjedhor, për hir të stabilitetit politik, ndërsa letrën e Petrit Vasilit e cilësoi politike.

“Nëse për arsye se preket stabiliteti zgjedhor pasi presidenti i ka dekretuar, nuk është e mirë, më vjen keq që do pranoj një dështim të mos realizimit të punës sime por për hir të stabilitetit politik mund të mos e bëjmë. Ne kemi thënë që opozita të jetë sa më e qetë brenda parimeve të pranueshme.

S’ka asnjë frikë këtu ligji zgjedhor është ligj politik, ne këtu bëjmë politikë.
Do i referohem dhe zotit Vasilin që ka bërë një letër. Letra ishte një deklarim poltik, zgjatim i atyre që thuhen në konfernca thuhet që Shqipëria në rrezik, nuk i dhashë rëndësi të vecantë se mu duk si trakt politik, që dhe aty theksohej shqetësimi që ka partia e tij apo opozita. Nëse opozita do që mos prekim asgjë meqë kemi zgjedhjet vendore e për të ruajtur stabilitetin ligjor ja ku jam e pranoj dështimin tim le mos merremi fare me Kodin Zgjedhor, të ecim para me punët që janë bërë, e ne mblidhemi prapë, që ka të bëje vetëm me kufizime të administratës shtetërore. Opozita e ka merak rolin e shtetit, por shteti nuk mund të ngrijë se ka zgjedhje.
Mos ta shikojmë shtetin armik është mbi palët. Nëse keni ide ta ndërpresim këtë punë unë shkoj për stabilitetin e vendit dhe për qetësinë e opozitës”, tha Gjiknuri.

Nga ana tjetër, Enkelejd Alibeaj, tha se përdorimi i administratës, buxhetit,  duhen adresuar, pasi sipas tij këto janë përdorur nga mazhoranca në vitin 2021. Ndërsa Oerd Bylykbashi u shpreh se tani nuk mund të bëhet asgjë pasi proçesi zgjedhor ka nisur.

Enkelejd Alibeaj: Kur ne themi që një nga cështjet kryesore që dëmtojnë zgjedhjet, përdorimi i administratës, buxhetit, i prokurimeve publike, këto kërkojnë nevojë për tu adresuar, në cdo kohë, sa më shpejt aq më mirë. Jam dakord të ecet me prezantimin sot të materialeve, deputetët të njihen e të rimblidhet komisioni për të diskutuar e miratuar. Ne kemi miratuar kalendarin e ndryshimeve eventuale sipas rekomandimeve të OSBE ODIHR por një pjesë të këtyre që afektojnë zgjedhjet lokale të pritshme të ecim me nxitim, më shpejt, kjo është ajo që kemi rëndë dakort.
Kam përshtypjen që ekspertët me njëri tjetri komunikojnë, materialet shpërndahen, secili nga ekspertët duhet të gjejnë kohën për ti parë e të përgjigjen që mos bëhen pengesë për veprimtarinë e komisionit. Unë përfaqësoj aq sa mundem opozitën, nuk kam asgjë për të pasur kufizime se ne na bashkon një gjë si opozitë që në këtë vend këta zgjedhjet i vjedhin, shqitparët nuk votojnë lirshëm e skemi pse të kemi asnjë diferencë në këtë pikë, por pranoj që eksperti i PD të jetë ai që bën punën e pjesa tjetër ta sodisë e të vijnë këtu e të thonë nuk kemi kohë këtë nuk e pranoj dot. Për ne përdorimi i administratës, buxhetit janë cështje që ne e dimë që janë përdorur nga mazhoranca në zgjedhjet e 2021 e kjo është ajo që duhet t’i adresojmë.

Oerd Bylykbashi: Një nga më të rëndësishmet nëse duam të ruajmë stabilitetin e një procesi zgjedhor që ka nisur, të drejtat e zgjedhësve e detyrat organizative të institucionit të përfshira në procesin zgjedhor duhen ruajtur në mënyrë maksimale. Kufizime që mund t’i bëhen palëve të treta që nuk janë pjesë, që vendosen rregulla si nuk përdoren burime shtetërore, nëse kjo forcohet më tepër kjo s’ka të bëjë me organizimin. Stabilitetin ligjor e kemi bërë që zgjedhësit kandidatët e organet që do garantojnë të drejtat e dy palëve duan kujdes të madh. Tani ka nisur procesi zgjedhor për këto tre elemente.

Pas