Te Fundit

Gjiknuri, i pari ministër i Ramës nën akuzë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:12 - 15/10/15 |
b.f

TIRANË- Nje dite pas kallëzmit të Kontrollit të Lartë të Shtetit për Minsitrin e Energjisë Damian Gjiknuri dhe avokates së shtetit Alma Hiçka, Prokuroria e Përgjithshme ka regjistruar procedimin penal ndaj tyre. Gjiknuri është i pari ministër i këtij kabineti që po hetohet nga prokuroria.
Mësohet se organi i akuzës ka nisur verifikimin mbi akuzën e shpërdorimit të detyrës, por pa ngritur akuzë mbi dy zyrtarët. Fillimisht grupi hetimor do të verifikojë nëse ka vepër penale apo jo dhe më pas do të ngrejë akuza kon krete për persona konkretë.
Në këtë rast i gjithë verifikimi do të kryhet nga prokuroria e përgjithshme për shkak te pozicionit qe mban Gjiknuri. Hetimi do të kryhet mbi auditin që ka kryer KSH-ja mbi procedura e ndjekura dhe negociatat që sollën marrëveshjen e mirëkuptimit mes shtetit shqiptar dhe kompanisë CEZ.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas