Bota

Gjermania në kizë energjitike/Krishtlindjet në kisha me çaj dhe batanije, më pak dritaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:24 - 26/11/22 |
Opi Nion

Festat e Krishtlindjeve janë gjithashtu festa ngrohtësie dhe drite. Besimtarët shkojnë në kishë për t’u lutur, për të gjetur ngrohtësi në shpirt dhe dritë në shpirt. Megjithatë, këtë vit në shumë kisha në Gjermani nuk do të jetë tamam kështu.

Për shkak të rritjes së çmimeve të energjisë, shumë peshkopë katolikë dhe kisha ungjillore në Gjermani u bëjnë thirrje famullive të tyre që të kursejnë energjinë për të ulur konsumin, siç thekson Deutsche Welle në raportin e saj.

Besimtarët do t’i gjejnë kishat e tyre të ftohta dhe me më pak dritë. Sigurisht, këto janë rekomandime dhe jo masa të detyrueshme. Është e rëndësishme që çdo person përgjegjës të marrë përgjegjësi individuale.

“Kisha nuk mund të vendosë masa”, tha përfaqësuesi i Kishës Ungjillore në Württemberg për agjencinë gjermane të lajmeve DPA. Famullitë janë subjekte të pavarura që marrin vendime të pavarura për shpenzimet”, thekson ai.

Përfaqësuesi i Kryedioqezës së Berlinit siguron gjithashtu se nuk do të ketë kontrolle për çështjen e kursimit të energjisë. “Ne nuk jemi polici klimatike. Meqenëse shpenzimet e ngrohjes i bartin bashkitë, supozojmë se atje çështja do të trajtohet me seriozitetin e duhur,” thotë ai.

Kishat e ftohta

Pra, një nga rekomandimet e kishave është që të mos ngrohen fare vendet e kultit – nëse është e mundur – ose të ulet temperatura. Në një deklaratë të përbashkët, dioqezat e North Rhine-Westphalia këshillojnë mbajtjen e kishave në një maksimum prej 5 gradë Celsius. Temperaturat rreth 10 gradë Celsius kanë qenë të zakonshme deri më tani.

Sipas llogaritjeve të ndryshme, në këtë mënyrë do të arrihet një kursim energjie prej 10% për çdo shkallë të uljes së temperaturës, natyrisht në varësi të madhësisë së kishës, pra midis 1000 dhe 30000 kilovat orë energji në vit.

Një përllogaritje nga Kisha Ungjillore Luterane në Gjermaninë veriore tregon qartë se çfarë do të thotë kjo në praktikë: Nëse temperatura në të gjitha 1900 kishat e saj u ul me një gradë, pavarësisht nga përdorimi i gazit natyror ose naftës, kursimet vjetore të kostos në një total prej 240,000 euro do të ishin të mundura.

Më e rëndësishme është lagështia, e cila duhet të jetë nën 70%.

Në dioqezën e Fuldës, ku rekomandohet një ulje e temperaturës bazë në 5 gradë Celsius, kritikat janë minimale, tha një zëdhënës, shumica e famullitarëve duket se e kuptojnë situatën.

Përfaqësuesi i Kishës Ungjillore të Berlin-Brandenburg theksoi se “është e rëndësishme t’u shpjegohen arsyet anëtarëve të kishës”. Pastori i kishës së Shën Marinës në Lübeck beson se kryesisht turistët nuk do ta kenë problem, “ata janë mësuar në qytetet e tyre dhe vendet me kisha të mëdha, sepse bëhet në të njëjtën mënyrë”. Zëdhënësi i dioqezës së Erfurt theksoi gjithashtu se njerëzit e dinin se kishat nuk mund të kenë “temperatura të dhomës së ndenjes”.

Batanije, çaj, jastëkë me ngrohje

Kështu, shumë kisha u japin disa udhëzime praktike atyre që shkojnë në kishë, domethënë i inkurajojnë ata të vishen ngrohtësisht dhe të sjellin çajin e tyre në një termus. Disa kisha kanë jastëkë të nxehtë në stola. Sipas Kryedioqezës së Këlnit, kur ngrohja e ajrit fiket, mund të kursehet rreth 95% e energjisë.

Sidomos në të ashtuquajturat “kisha dimërore”, pra në kufizimin e hapësirës për shërbime që të ketë më shumë nxehtësi, kursimet e energjisë janë të dukshme – dhe jo vetëm nga ky vit. Shërbimi nuk bëhet vetëm në kishë, por për shembull në sallën më të vogël të famullisë, e cila ngrohet më mirë. Ka ide të tjera, të tilla si shkurtimi i operacioneve, zëvendësimi i ngrohjes nga lëndët djegëse fosile, etj.

Në Göttingen, për shembull, disa kisha protestante ngrohen me rotacion. Domethënë, një të dielë një kishë mbetet e ftohtë, një kishë fqinje nxehet mesatarisht dhe të dielën e ardhshme e kundërta.

Dritat e Krishtlindjeve janë sigurisht gjithashtu në qendër të përpjekjeve për kursim. Në shumë zona është bërë kujdes për të kursyer ndriçimin e jashtëm, në mënyrë që kishat të mos ndriçohen. Në Metropolin e Trierit, çështja ka qenë e rëndësishme për një kohë të gjatë, dhe jo vetëm për shkak të kostove të energjisë. Atje ata duan të mbrojnë habitatin e insekteve duke përdorur më pak dritë.

Dhe në Kryedioqezën e Këlnit do të ndalohen dritat e Krishtlindjeve “të mëdha”. Por duke qenë se Krishtlindjet – sidomos në këtë stinë me më pak dritë dhe klimë negative për shkak të krizës – janë gjithashtu një festë shprese, mund të vendosen drita ekonomike. “Por ideja që kishat do të mbingarkoheshin me dekorime të Krishtlindjeve në kohën e Krishtlindjeve është gjithashtu diçka e ekzagjeruar”, thotë zëdhënësi i Kryedioqezës së Berlinit. “Nuk është zakon i kishës që gjatë sezonit të Krishtlindjes të dekorohet gjithçka me të gjitha llojet e dritave në kisha. Pema e Krishtlindjes duhet të vendoset rreth Krishtlindjeve, së bashku me ndriçimin e saj./Opinion.al

Pas