Bota

Gjermania i sekuestron oligarkut rus jahtin 600 milionë dollarësh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:04 - 03/03/22 |
Opi Nion

Autoritetet gjermane kanë sekuestruar superjahtin 600 milionë dollarësh që i përkiste miliarderit rus Alisher Usmanov në një kantier detar në Hamburg të mërkurën.

Usmanov ishte në listën e miliarderëve që do të përballeshin me sanksione nga Bashkimi Evropian në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt.

Një raport i Forbes bazuar në tre burime në industrinë e jahteve tha se jahti i tij 156 metra Dilbar, me vlerë 600 milionë dollarë dhe që konsiderohet si jahti më i madh motorik në botë për nga tonazhi bruto, u sekuestrua nga autoritetet gjermane të mërkurën.

Anija ka qenë në kantieret detare të Hamburgut të firmës gjermane të ndërtimit të anijeve Blohm+Voss që nga fundi i tetorit për një riparim. Burimet që folën për Forbes thanë se qeveria gjermane ngriu asetin dhe se, me gjasë si rezultat, punonjësit e Blohm+Voss që kishin punuar në jaht nuk u paraqitën në punë të mërkurën.

Pas