Bota

Gjermania furnizon me tanke SllovakinëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:48 - 19/12/22 |
Opi Nion

Sllovakia ka marrë tankun e parë “Leopard 2”, nga Gjermani, pjesë e një marrëveshja që parashikon të dërgojë 14 mjete të blinduara në vendin që është në kufi me Ukrainën.

Ceremonia u zhvillua këtë të hënë në Bratislavë, ku të pranishëm ishin dy ministrat e Mbrojtjes të të dy vendeve.

Armatosja e Sllovakisë është pjesë e një programi të Gjermanisë për të shkëmbyer armë me vendet e Europës Lindore.

Sipas këtij programi, mjetet dhe armatimet e periudhës sovjetike të këtyre vendeve dërgohen në Ukrainë dhe në këmbim Gjermania i zëvendëson ato me armë perëndimore.

Kjo gjë ka një avantazh të theksuar pasi ushtarëve ukrainas nuk do t’iu duhet të trajnohen për armatime që tashmë i njohin prej kohësh.

Pas