Bota

Gjermania drejt ezaurimit të kapaciteteve të njësive të terapisë intensive


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:51 - 22/11/20 |
Al Do

Gjermania u pa si shembull për vendet e tjera evropiane gjatë valës së parë të koronavirusit dhe u vlerësua për një nga sistemet më të mira të kujdesit shëndetësor në botë. Por tani ka filluar të luftojë me më shumë raste infektimi se në çdo pikë tjetër gjatë pandemisë.

Numrat e infeksionit me koronavirus arritën një rekord të Premten, me rreth 24,000 raste të reja të regjistruara dhe po kështu edhe numri i pacientëve në njësitë e kujdesit intensiv të vendit. Të dhënat zyrtare nga Shoqata Ndërdisiplinare Gjermane për Mjekësinë Intensive dhe të Urgjencës (DIVI) tregojnë se numri i pacientëve Covid-19 në njësitë e kujdesit intensiv gjerman (ICU) është rritur nga 267 në 21 shtator në 3,615 që nga 20 nëntori – një rritje 13-fish në hapësirën e vetëm dy muajve.

Ekonomia më e madhe e Evropës ka kaluar pandeminë mjaft mirë tani për tani krahasuar me vendet e saj fqinje. Kjo pjesërisht për shkak të kapaciteteve të larta të kujdesit intensiv me 33.9 shtretër për 100,000 banorë; në të kundërt, Italia ka vetëm 8.6. Por me rritjen e rasteve të Covid në të gjithë rajonin, madje edhe sistemi shëndetësor i Gjermanisë është nën tension dhe spitalet në disa zona po vijnë gjithnjë e më afër limiteve të tyre.

Qeveria e Gjermanisë të Premten paralajmëroi se sistemi mund të kalojë në kolaps brenda disa javësh nëse trajektorja aktuale vazhdon. “Numri i rasteve të pacientëve në gjendje të rëndë në terapi intensive është akoma në rritje. Numri i vdekjeve është diçka për të cilën nuk flitet shumë po mbetet shumë i lartë,” tha Steffen Seibert, zëdhënësi i Kancelares Angela Merkel.

“Nuk kemi arritur ende t’i ulim përsëri numrat. Ne në thelb kemi arritur të kapërcejmë hapin e parë deri më tani, domethënë të ndalojmë rritjen e fortë, eksponenciale të infeksioneve dhe tani jemi në rritje të qëndrueshme, por numri ynë i rasteve është akoma shumë, shumë i lartë “, shtoi ai.

Duke marrë parasysh pacientët jo të infektuar me Covid, 22,066 shtretër të kujdesit intensiv në vend u zunë që nga 20 nëntori, ndërsa 6,107 mbetën të lira. Gjermania ka një rezervë prej rreth 12,000 shtretërish ICU, përfshirë shtretërit spitalorë në terren në qendrën e kongreseve të Berlinit.

Megjithë kapacitetin e madh, ministri i shëndetësisë Jens Spahn në fillim të këtij muaji paralajmëroi se ICU-të mund të mbingarkoheshin nëse normat ditore të infeksionit vazhdonin të rriteshin në nivelin aktual. “Tani po shohim gjithnjë e më shumë një barrë në rritje dhe kërcënimin për t’u mbingarkuar në kujdesin intensiv, në spitale dhe tek mjekët e përgjithshëm”, tha ai në një intervistë me transmetuesin shtetëror gjerman ARD.

Ky mund të jetë një lajm i keq për të gjithë Evropën. Deri tani, Gjermania ka marrë pacientë Covid nga vendet fqinje, sistemet e kujdesit shëndetësor të të cilëve janë të mbingarkuara.

Zyra e Jashtme gjermane konfirmoi për CNN se gjatë valës së parë të pandemisë, midis 21 marsit dhe 12 prillit, 232 pacientë u transferuan në Gjermani për trajtim – 44 prej tyre nga Italia, 58 nga Hollanda dhe 130 nga Franca. Në vjeshtë gjithashtu, shtetet federale të North-Rhine Westphalia dhe Saarland ofruan hapësira për 36 pacientë – tre prej tyre nga Hollanda, 25 nga Belgjika dhe tetë nga Franca, tha një zëdhënës i Zyrës së Jashtme.

Gjermania kohët e fundit ka parë një varg demonstratash kundër masave anti-pandemike të vendit, me shumë protestues që mohojnë ashpërsinë e virusit.

Vendi është në një bllokim të pjesshëm mbarëkombëtar i cili kërkon që restorantet dhe baret të qëndrojnë të mbyllura, njerëzit të shmangin udhëtimet, të mbajnë kontaktet e tyre në një minimum absolut dhe të kufizojnë takimet publike me anëtarët e dy familjeve të ndryshme. Shkollat ​​dhe dyqanet kanë mbetur të hapura. Drejtuesit federalë dhe shtetërorë gjermanë do të takohen javën e ardhshme për të vendosur mbi futjen e masave të mëtejshme./ Opinion.al

Pas