Bota

Gjermani/Tre koncerte me 4 mijë vullnetarë për të studiuar koronavirusin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:16 - 22/08/20 |
Opi Nion

Gjermania ka vendosur të organizojë tre koncerte popi me qëllim studimin e rreziqevë të përhapjes së së koronavirusit.

Rreth 4,000 vullnetarë që gëzojnë shëndet të plotë dhe të moshës nga 18 deri 50 vjeç u regjistruan për studimin e së shtunës që po mbahet në Leipzig, ndërsa kantautori Tim Bendzko do të performojë në tre koncertet e njëpasnjëshme.

Studimi, i quajtur Restart-19 , dhe që po kryhet nga Universiteti Halle, u krijua për të hetuar kushtet në të cilat ngjarje të tilla mund të organizohen gjatë pandemisë.

Studiuesit planifikuan të ekzekutojnë tre skenarë të ndryshëm me rreth 4,000 vizitorë në Quarterback Immobilien Arena në Leipzig gjatë së shtunës.

Skenari i parë synon të simulojë një ngjarje para pandemisë; skenari i dytë do të zbatohë një higjienë më të madhe dhe një distancim shoqëror; dhe i treti me gjysmën e numrave dhe me secilin person duke qëndruar 1,5 metër larg.

 

Pas