Bota

Gjermani, miliona mashtrime dhe vjedhje nga ndihmat e shtetit për COVID-19Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:12 - 19/02/22 |
Opi Nion

Faqe të rreme interneti, kompani fantazëm dhe truke të tjera. Në Gjermani kanë nisur hetimet për më shumë se 26.800 raste kundër personave të dyshuar se kanë përfituar me mashtrime ndihma nga fondi urgjent për COVID-19.

Prokurorët gjermanë kanë nisur hetime në më shumë se 26,800 raste për mashtrime me ndihmat urgjente për COVID-19 dhe pritet që të ketë edhe shumë më tepër raste të tilla. Deri tani përllogaritet se dëmi është shkon në më shumë se 217 milionë euro, njofton gazeta Handelsblatt.

Truket e mashtruesve janë të ngjashme: Për të marrë ndihmë urgjente në kuadë të ndihmës për shkak të pandemisë COVID-19, mashtruesit bënin kërkesë për fonde ndihme për sipërmarrje dhe kompani që në momentin kur qeveria shpalli programin e ndihmave nuk ekzistonin më.

Sipërmarrës të tjerë kanë aplikuar në emër kompanish ekzistuese, por i transferuan paratë nga subvencionet në llogaritë e tyre private ose në llogari të kompanisë, por i kanë përdorur për qëllime private, në kundërshtim me rregulloren për ndihmat urgjente për COVID-19.

Prokuroria e Bremenit njofton për një mashtrim zë veçantë i cili ka shkaktuar bujë: mashtruesit postonin në internet shpallje pune për pozicione që nuk ekzistonin. Me ndihmën e të dhënave personale të mbledhura nga punëkërkuesit, ata aplikonin në emër të tyre për fonde ndihme për COVID-19.

Berlini kryeson listën e mashtrimeve

Rastet më të shumta të mashtrimeve janë në Berlin. Grupi hetimor i përbërë nga 30 vetë po heton aktualisht 8.672 raste.

Për shkak të mungesës së kapaciteteve janë ende në pritje hetimet për mbi 9,000 raste të tjera dyshimesh për mashtrime për të marrë ndihmë urgjente për COVID-19. Sipas shefes së policisë të Berlinit, Barbara Slowik, 285 raste ishin të lidhura edhe me spektrin islamik.

Dëmi i mundshëm që i është shkatuar deri tani shtetit prej mashtrimeve të mësipërme në Berlin është mbi 118 milionë euro, më shumë se gjysma e dëmit në mbarë Gjermaninë./ DW

Pas