Bota

Gjermani/ Konfirmohen dy raste me variantin e ri “Omicron” të Covid-19Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:16 - 28/11/21 |
Opi Nion

Janë konfirmuar dy rastet e para të variantit të ri të covid-19, Omicron në Gjermani.

Varianti i ri është konstatuar tek dy persona që kishin mbërritur në Gjermani me një fluturim nga Afrika e Jugut më 24 nëntor, njoftoi ministri i Shëndetësisë i Bavarisë Klaus Holetschek.

Ishin vetë ata që kërkuan që t’iu bëhej tamponi nëse janë të infektuar me variantin e virusit pasi mësuan për rrezikun nga mediat.

Varianti Omicron i koronavirusit, i cili u zbulua për herë të parë në Afrikën Jugore, dhe ka arritur kështu përfundimisht edhe në Gjermani.

Edhe Britania e Madhe, dhe Italia njoftuan të shtunën se kishin zbuluar raste të variantit të ri COVID-19, Omicron.

Mbretëria e Bashkuar raportoi dy raste të konfirmuara, që Sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid tha se ishin të lidhura me udhëtimet në Afrikën Jugore.

Infeksionet e variantit të ri, në provat paraprake sugjerojnë se mund të jetë shumë i transmetueshme dhe më rezistent ndaj trajtimit aktual, duke përfshirë vaksinat.

Pas