Bota

Gjermani, bllokim mbarëkombëtar për të pavaksinuarit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:40 - 02/12/21 |
Opi Nion

Gjermania të enjten njoftoi një bllokim mbarëkombëtar për të pavaksinuarit, pasi udhëheqësit e saj mbështetën planet për vaksinim të detyrueshëm në muajt e ardhshëm.

Personave të pavaksinuar do t’u ndalohet hyrja në të gjitha bizneset, përveç atyre më thelbësore, si supermarketet dhe farmacitë.

Kjo masë është marrë për të frenuar përhapjen e koronavirusit, njoftoi të enjten kancelarja në largim Angela Merkel dhe pasardhësi i saj, Olaf Scholz, pas bisedimeve me liderët rajonalë.

Merkel dhe Scholz mbështetën gjithashtu propozimet për vaksinimet e detyrueshme, të cilat nëse votohen nga parlamenti mund të hyjnë në fuqi nga shkurti.

Pas