Bota

Gjermanët në rrugë kundër kufizimeve: Shkelen të drejtat dhe liritë tona


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:58 - 02/08/20 |
el ida

Mijëra qytetarë mbushën rrugët e Berlinit në Gjermani, duke protestuar pa maska kundër masave shtrënguese, për të penguar përhapjen e koronavirusin.

Ata pretendojnë se kufizimet shkelin të drejtat dhe liritë e tyre, janë shkelur dhe se qeveria po shkakton dëme të paprecedentë sociale dhe ekonomike.

Aktualisht, Gjermania numëron më tepër se 200 mijë të infektuar me Covid-19 dhe rreth 10 mijë viktima.

Sidoqoftë vendi është mes më pak të goditurve, krahasuar me disa shtete të tjera europiane, ku pandemia kapi nivelin e katastrofës./Opinion.al

Pas