-Kulturë

Gjenden mbetjet 2 mijë vjeçare të dy burrave në qytetin antik italian


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:35 - 21/11/20 |
Al Do

Trupat e ruajtur pothuajse në mënyrë të përsosur të dy burrave janë zbuluar në qytetin antik Romak të Pompeit.

Trupat e atyre që mendohen të jenë një njeri i pasur dhe skllavi i tij, besohet të ketë vdekur ndërsa po iknin nga shpërthimi katastrofik i malit Vesuv në vitin 79. Ata u gjetën gjatë gërmimeve në një vilë në periferi të qytetit.

Massimo Osanna, drejtori i parkut, tha se gjetja ishte “me të vërtetë e jashtëzakonshme”, ndërsa ministri i kulturës Dario Franceschini tha se nënvizoi rëndësinë e Pompeit si një vend për studim dhe kërkim.

Të dy burrat, të shtrirë afër, besohet të kenë shpëtuar nga faza fillestare e shpërthimit kur qyteti u mbulua nga hiri vullkanik. Ata mendohet se janë vrarë pas nga një shpërthimi të dytë që ndodhi të nesërmen.

Gërmimi i fundit, pjesë e një projekti prej 1 milion €, po vazhdon pavarësisht nga pandemia e koronavirusit. Parku, i cili aktualisht është i mbyllur për turistët, zakonisht tërheq katër milion njerëz në vit.

Rrënojat e Pompeit u zbuluan në shekullin e 16-të, me gërmimet e para që filluan në 1748. Mbi 1,500 nga rreth 2,000 viktima janë gjetur gjatë shekujve.

Pas