-Shëndeti

Gështenja dhe vlerat e saj ushqyese


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:20 - 27/11/15 |
root

Gështenjat janë të pasura me vitaminë E, yndyra të mira dhe fitosterol.

Prezenca e magnezit ndihmon në rregullimin e nivelit të kalciumit në gjak dhe rrjedhimisht edhe në shëndetin e zemrës dhe të muskujve, duke i forcuar ato.

Ndër të tjera, vitamina E dhe magnezi janë dëshmuar për parandalimin e problemeve të zemrës: rrezikun për ndonjë infarkt apo shfaqjen e llojeve të caktuara të tumoreve.

Vitamina E dhe acidet yndyrore të pangopura kanë gjithnjë një veprim mbrojtës për lëkurën: ekziston për shembull vaji i gështenjave për kurimin e flokëve dhe të lëkurës, i cili është në gjendje të parandalojë dehidratimin, ndërsa dhe i forcon ato, falë të mirave zbutëse dhe tonifikuese që zotëron.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas